


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 4.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 2.2 A |
| Output Voltage | 36 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Active |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 2.2 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 500 ns |
| Continuous Collector Current | 2.2 A |
| Element Configuration | Single |
| Propagation Delay | 500 ns |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 36 V |
| Input Current | 3 µA |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 36 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 36 V |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 147
Distributors
pcbx
Unit Price$3.27267
Ext.Price$3.27267
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.27267 | $3.27267 |
| 10 | $1.89623 | $18.96230 |
| 25 | $1.77365 | $44.34125 |
| 50 | $1.65900 | $82.95000 |
| 100 | $1.55176 | $155.17600 |
| 300 | $1.45145 | $435.43500 |
| 500 | $1.35763 | $678.81500 |
